2016. június 22.

3 évvel csökkenti az életedet, és mindennap csinálod

A szennyezett levegő majdnem hárommal csökkenti az egészségesen leélt évek számát világszerte - állapította meg az eddigi legnagyobb felmérés, mely a stroke kockázati tényezőit kereste.
A levegőbe kerülő finom szemcsék okozta légszennyezés az egészséget befolyásoló tényezők listáján hetedik helyen végzett, a szilárd fűtőanyagok égetéséből származó háztartási levegőszennyezés pedig a nyolcadik helyre került.
- Meglepett bennünket a probléma nagysága - mondta Valery Feigin, a Aucklandi Egyetem stroke- és idegtudományi intézetének munkatársa, a vizsgálat vezetője.
- Nem gondoltuk volna, hogy az elmúlt két évtizedben ennyit nőtt a légszennyezés jelentette fenyegetés. Tanulmányunk elsőként mutatta meg, hogy milyen nagy mértékben hat a légszennyezés a stroke kialakulására világszerte - hangsúlyozta a kutató.

Eddig alábecsülték a légszennyezés szerepét

A The Lancet Neurology című folyóiratban ismertetett eredmények a téma szakértői szerint azért riasztóak, mert megmutatják, hogy eddig alábecsülték a légszennyezés tüdőre, szívre és agyra gyakorolt hatását.
Évente mintegy 15 millió embert ér stroke a világon, csaknem hatmillióan belehalnak, és ötmillióan maradandó károsodást - többek között a beszédkészség zavarát, bénulást - szenvednek. Feigin és kollégái egy 2013-ban készült globális tanulmány adatait elemezték, melyek a betegségek okozta terheket mérték föl. Azt keresték, hogy 1990 és 2013 között a világ 188 országában a stroke kockázati tényezői mekkora szerepet játszottak a kór előidézésében.

A legnagyobb rizikófaktorok

A legfontosabb rizikófaktorok a kutatók szerint a magas vérnyomás, a kevés gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó étrend, az elhízás, a magas sótartalmú táplálkozás és a dohányzás.
A stroke globális terheinek majdnem háromnegyede életmódbeli tényezőkkel függ össze, a dohányzással, a helytelen étrenddel és a kevés testmozgással, ami arra utal, hogy az emberek sokat tehetnének a kockázat csökkentéséért.
A légszennyezés 17, a háztartás levegőjének minősége 16%-ot jelentett a stroke-tényezők között. Hosszú távon a szennyezett levegő úgy fokozhatja a stroke kockázatát, hogy megvastagítja az agyi erek falát, ezzel a vér sűrűbb lesz, a vérnyomás emelkedik, és növekszik a vérrögök kialakulásának kockázata. Februárban jelent meg a brit orvosok kollégiumának jelentése arról is, hogy Nagy-Britanniában évente legalább 40 ezer halálozás írható a szennyezett levegő számlájára.

Nincsenek megjegyzések: